Как магазины готовятся к Черной пятнице в Украине

26.08.2020

Магазины в Украине тщательно готовятся к Черной пятнице. Несмотря на то, что это достаточно новое явление, большие торговые сети понимают, что Black Friday - отличный шанс увеличить лояльность клиентов. Черная пятница 2020 не станет исключением.

Первое, что делают бренды - выбирают товары, на которые планируются скидки. Мас-маркеты предлагают низкие цены на новые коллекции одежды. Приятные скидки до -50% вы найдёте в “H&M”, “Mango”, “Bershka” и “Zara”. Люксовые бренды, такие как “Gucci”, “Fendi”, “Jimmy Choo”, “Prada” могут предложить -10-15% на популярные товары. Лучшие скидки можно найти на сезонную одежду такую как сапоги, шубы, дублёнки, пуховики.

Магазины электроники ощутимо снижают цены на дорогие товары. Купить ноутбук, телевизор, холодильник, стиральную машину можно в разы дешевле. Так, например, в популярных магазинах “Алло”, “Эльдорадо” и “Фокстрот” скидки могут достигать -40%. 

Помимо установленных цен, некоторые магазины предлагают дополнительные купоны, при выполнении простых условий. А иногда устанавливают короткие временные рамки для проведения распродаж по максимально низкой цене. Обычно они длятся от нескольких часов до одного-двух дней. Поэтому планшеты, беспроводные наушники, телефоны в Черную пятницу можно купить гораздо дешевле.

Следующий этап подготовки - это рекламные объявления, баннеры, смс- и эмейл-рассылки. Это отличный способ проинформировать покупателей о предстоящих скидках и привлечь их в свой магазин. 

Каждый владелец самостоятельно решает, когда начать период распродаж. Ведь скидки часто начинаются за несколько дней до самой пятницы и в среднем длятся около 72 часов после неё. Этот способ помогает распределить количество покупателей и не создавать большие очереди.

Black Friday - это яркое событие как для магазинов, так и для покупателей. Поэтому первые стараются просчитать все детали, начиная от рекламы до удобного расположения товаров. Каждый бренд мечтает, чтобы после этого события вы остались их преданным клиентом. Поэтому тщательно изучайте предложения магазинов и выбирайте самые выгодные для себя.

 

 

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Мнения пользователей

Опубликовано Гость в 26.08.2020 - 20:02.

Отрицательная скидка - это наценка. Скидка не может быть минус 50%. Надо писать просто 50%, без знака "минус".

Опубликовано Pauline в 04.02.2021 - 21:16.

It's impressive that you are getting thoughts from this paragraph
as well as from our argument made at this place.

Опубликовано Davis в 09.02.2021 - 1:15.

I do not even knnow how I ended up here, but I thought this
post was great. I do not know who you are but certainly you're going
to a famous bloggger if you aren't already ;) Cheers!
site

Опубликовано Spencer в 09.02.2021 - 14:41.

Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one
and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you prevent it,
any plugin or anything you can advise? I geet so much lately it's driving
me crdazy so any assistance is very much appreciated.

web page

Опубликовано Winston в 06.12.2021 - 14:15.

My spouse and I absolutely love your blog and find most
of your post's to be just what I'm looking for. Do you offer guest writers to write
content for yourself? I wouldn't mind composing a post or elaborating on a lot of the subjects you write about here.
Again, awesome web log!

Опубликовано Samual в 06.12.2021 - 15:30.

What's up to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this website, and your views are good for new people.

Опубликовано Lenora в 06.12.2021 - 16:40.

Hi there! I'm at work surfing around your blog from my new apple iphone!
Just wanted to say I love reading through your blog and look forward
to all your posts! Keep up the great work!

Опубликовано Gracie в 06.12.2021 - 16:47.

Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet
Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick
heads up! Other then that, terrific blog!

Опубликовано Enriqueta в 06.12.2021 - 18:46.

Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog
platform are you using for this website? I'm getting fed up of Wordpress because I've
had problems with hackers and I'm looking at alternatives for another platform.

I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

Опубликовано Quentin в 06.12.2021 - 18:51.

Please let me know if you're looking for a article writer for your
weblog. You have some really great articles and I
feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link
back to mine. Please shoot me an e-mail if interested.
Thanks!

Опубликовано Ralf в 06.12.2021 - 20:47.

I think the admin of this website is actually working hard
in favor of his web page, because here every material is quality
based stuff.

Опубликовано Angelo в 06.12.2021 - 22:14.

Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get
there! Cheers

Опубликовано Frederick в 06.12.2021 - 22:17.

I am truly grateful to the holder of this web site who has shared this enormous paragraph at at this time.

Опубликовано Carissa в 07.12.2021 - 0:51.

Nice post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!
Very useful info specifically the last part :) I care for such information much.
I was seeking this certain info for a long time.
Thank you and good luck.

Опубликовано Monroe в 07.12.2021 - 2:06.

Hey there would you mind letting me know which webhost you're utilizing?
I've loaded your blog in 3 completely different browsers and I must
say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price?
Thank you, I appreciate it!

Опубликовано Linnea в 08.12.2021 - 12:32.

You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually
something which I think I would never understand. It seems too
complicated and very broad for me. I am looking
forward for your next post, I'll try to get
the hang of it!

Опубликовано Ellie в 08.12.2021 - 15:34.
Опубликовано Madge в 08.12.2021 - 16:02.

This info is priceless. When can I find out more?

Опубликовано Susannah в 08.12.2021 - 16:09.
Опубликовано Myles в 08.12.2021 - 18:46.

Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day.
It's always helpful to read articles from other authors and use something from other
websites.

Опубликовано Elden в 08.12.2021 - 19:11.

magnificent issues altogether, you simply gained a logo new reader.
What could you recommend about your publish that you just made a few days ago?
Any positive?

Опубликовано Sherry в 08.12.2021 - 19:16.

excellent points altogether, you just won a emblem new reader.
What would you suggest in regards to your post that you just made a few days in the past?
Any sure?

Опубликовано Margarito в 08.12.2021 - 19:44.

Hello to all, the contents existing at this site are genuinely
awesome for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

Опубликовано Jonas в 08.12.2021 - 20:28.

I will immediately grasp your rss as I can't to find your email subscription link or newsletter
service. Do you've any? Kindly let me know so that I may
just subscribe. Thanks.

Опубликовано Ashly в 08.12.2021 - 21:41.

Thanks for finally writing about >Как магазины готовятся к Черной
пятнице в Украине | Кривой Рог LIFE

Опубликовано Erna в 08.12.2021 - 22:33.

Hey there I am so thrilled I found your webpage, I really found you by mistake, while I was looking on Aol for something else, Anyhow
I am here now and would just like to say many thanks for a fantastic post and a all round interesting
blog (I also love the theme/design), I don't have time to go through it all at the minute but I have bookmarked
it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will
be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic job.

Опубликовано Janice в 08.12.2021 - 22:37.

Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to
claim that I acquire actually loved account your weblog posts.
Any way I'll be subscribing in your feeds and even I achievement you get admission to consistently rapidly.

Опубликовано Autumn в 10.01.2022 - 4:14.

Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is important and everything.

But think about if you added some great pictures or video clips to give your posts more, "pop"!
Your content is excellent but with images and clips, this website
could definitely be one of the best in its field.
Great blog!

Опубликовано Rachel в 09.12.2021 - 0:52.

I'm really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way
keep up the nice quality writing, it is rare to see a
nice blog like this one these days.

Опубликовано Estelle в 09.12.2021 - 1:01.

Just want to say your article is as astonishing.
The clearness in your post is simply great and i could assume you're an expert on this subject.

Fine with your permission let me to grab your feed to keep
up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

Добавить свое мнение

Содержимое этого поля является приватным и не будет отображаться публично.
1 + 1 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.

Куда пойти?

Кино
Премьера: 27.01.2022
Агент 117: Из Африки с любовью
Судьба заносит легендарного Агента 117 в Африку, где горячее пустыни только женщины. Воору...
Кино
Премьера: 10.02.2022
Rockshow
In 1975 and 1976 Paul McCartney and Wings undertook the epic Wings over the World tour, th...
Кино
Премьера: 18.02.2022
Queen: live in Budapest
Фільм-концерт, створений угорським режисером Яношем Жомбояї із кадрів групи під час пере...

 

 

Сообщить об ошибке

Если вы считаете, что выделенный текст содержит ошибку - сообщите об этом нам

Добавьте свое замечание, которое касается ошибки.
Закрыть