Владимир Зеленский пытался назначить своему отцу пожизненную стипендию. Кабмин снял вопрос с повестки (фото+видео)

03.09.2020

На заседании в среду, 2 сентября, Кабмин снял с рассмотрения проект указа президента Владимира Зеленского о присвоении пожизненной государственной стипендии выдающимся деятелям образования, в том числе отцу главы государства Александру Зеленскому.

Об этом сообщает информационный ресурс Страна.ua.

Об этом свидетельствует документ, обнародованный на сайте правительства, а также трансляция заседания правительства.

Так, согласно проекту, пожизненную стипендию предлагалось присвоить пятерым деятелям образования, которые достигли 70-летнего возраста. В том числе - доктору технических наук, профессору Александру Зеленскому.

Отметим, отец президента работает завкафедрой информатики и информационных технологий в Криворожском экономическом институте (филиал КНЭУ им. Вадима Гетьмана). Также стипендии должны были быть присвоены: Ивану Дзямуличу, Светлане Дубровской, Степану Ломаке, Чеславу Пульке.

Как видно на трансляции заседания (с 28:20 - Ред.), Кабмин снял вопрос с повестки.

Отметим, размер пожизненной стипендии для выдающихся деятелей образования составляет 1,5 прожиточных минимума для лиц, утративших трудоспособность. То есть сейчас это 2 568 грн.

 

Подписывайтесь на наш Telegram канал https://t.me/krlife_ua

 

новости Кривой Рог LIFE

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Мнения пользователей

Опубликовано Гость в 03.09.2020 - 12:48.

"Зеленский мне враг, потому что мне враг каждый, кто работает против интересов нашего государства", - сказал Лерос!! и он прав! кумовство,дружбаны(жополизы), а теперь родня.. Порох просто отдыхает,таким маразмом ,он,не страдал..
Праффессор Швондер и то ,наверн о был умней чем его пап...

после зашквара с Лерусом, спасая Ермака и став на его сторону в конфликте благодаря молниеносному изгнанию Лероса, Зе взял на себя полную ответственность за действия главы своей канцелярии.
Вероятно, Зеленский не осознаёт, но любые факты против Ермака, в т.ч. касающиеся сотрудничества со спецслужбами РФ, сделают самого президента соучастником и ответчиком за преступления своего канцеляриста.
Упала первая костяшка домино.
За ней, по цепочке, посыпятся остальные.
Воруют зелёные пацаны , не по - детски

Опубликовано Гость в 03.09.2020 - 15:07.

Фу, кризис жанра?
Низкопробный мутняк, для кого?
По факту Петя купил своему папе Героя Украины ! И это позорный факт и шо?

Опубликовано Гость в 03.09.2020 - 17:18.

Твой пи##ж не интересен,ватнорылый чепушило...

Опубликовано Daniel в 09.02.2021 - 11:31.

Thank you for your website post. Brown and I are already saving for our new e book on this issue and your short article has made us to
save our own money. Your thoughts really clarified all our questions.
In fact, in excess of what we had known previous
to the time we ran into your amazing blog. I actually no longer
nurture doubts and also a troubled mind because you have clearly attended to each of our needs
above. Thanks

Опубликовано Dalton в 22.02.2021 - 12:47.

Thank you for your website post. Jones and I are saving to get
a new publication on this matter and your short article has made people like us to save our own money.
Your ideas really clarified all our inquiries.
In fact, greater than what we had thought of previous to the time we found your wonderful blog.
My spouse and i no longer nurture doubts and also a troubled
mind because you have attended to our needs above. Thanks

Опубликовано Williemae в 30.01.2021 - 23:59.

Great goods from you, man. I've bear in mind your stuff previous to and you are just too magnificent.
I really like what you have bought here, certainly like what you're saying and the way by which you are
saying it. You make it enjoyable and you continue to care for to stay it smart.
I can not wait to learn much more from you.
That is really a wonderful web site.

Опубликовано Brittny в 23.02.2021 - 16:35.

Great article! This is the type of information that should be shared around
the net. Shame on the seek engines for not positioning this
submit higher! Come on over and talk over with my site . Thanks =)

Опубликовано Fae в 23.02.2021 - 16:41.

It's a pity you don't have a donate button! I'd certainly donate to this excellent
blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to fresh updates and will talk about this blog
with my Facebook group. Talk soon!

Опубликовано Santo в 23.02.2021 - 16:46.

Thanks for your personal marvelous posting! I certainly
enjoyed reading it, you might be a great author.I will always
bookmark your blog and will eventually come back in the future.
I want to encourage you to ultimately continue your
great writing, have a nice afternoon!

Опубликовано Adrianne в 23.02.2021 - 16:58.

Hello! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.
I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

Опубликовано Bettina в 23.02.2021 - 17:08.

Woah! I'm really digging the template/theme of this
website. It's simple, yet effective. A lot of times it's tough to get that "perfect balance" between usability and appearance.
I must say you've done a superb job with this.
Also, the blog loads extremely quick for me on Chrome.
Superb Blog!

Опубликовано Vicki в 23.02.2021 - 17:11.

Attractive element of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to claim that I acquire actually
enjoyed account your blog posts. Any way I will be
subscribing for your augment or even I achievement
you get right of entry to consistently quickly.

Опубликовано Latashia в 23.02.2021 - 17:14.

Normally I don't read post on blogs, however I
would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do so!
Your writing style has been amazed me. Thanks, quite great article.

Опубликовано Curt в 23.02.2021 - 17:20.

I get pleasure from, result in I found just
what I was taking a look for. You have ended my 4 day lengthy hunt!
God Bless you man. Have a great day. Bye

Опубликовано Marylyn в 23.02.2021 - 17:26.

Hmm it appears like your site ate my first comment (it
was super long) so I guess I'll just sum it up what I
wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to the
whole thing. Do you have any recommendations for beginner blog writers?
I'd definitely appreciate it.

Опубликовано Winnie в 23.02.2021 - 17:38.

This paragraph presents clear idea designed for the new
people of blogging, that genuinely how to do blogging and site-building.

Опубликовано Percy в 23.02.2021 - 17:59.

This piece of writing offers clear idea for the new viewers of blogging, that actually how to do blogging.

Опубликовано Caryn в 23.02.2021 - 18:05.

Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a
lot of spam comments? If so how do you protect against
it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it's driving me insane so any support is very much
appreciated.

Опубликовано Delia в 23.02.2021 - 18:21.

Hey! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.

I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

Опубликовано Rozella в 23.02.2021 - 18:38.

Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.

Is it difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick.
I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where to
start. Do you have any points or suggestions? With thanks

Опубликовано Garry в 23.02.2021 - 18:48.

I'm really enjoying the design and layout of your site. It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and
visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?

Outstanding work!

Опубликовано Ingeborg в 23.02.2021 - 19:20.

Do you mind if I quote a couple of your posts as long as
I provide credit and sources back to your site?
My blog is in the exact same area of interest as yours and my
users would definitely benefit from a lot of the information you
present here. Please let me know if this okay with you.

Many thanks!

Опубликовано Angus в 23.02.2021 - 19:32.

Thanks for sharing your thoughts on Кривой
Рог. Regards

Опубликовано Charli в 23.02.2021 - 19:37.

It's genuinely very complicated in this busy life to listen news on Television, therefore I simply use world wide
web for that reason, and obtain the most up-to-date news.

Опубликовано Leonard в 23.02.2021 - 19:50.

Greetings from Colorado! I'm bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
I enjoy the knowledge you provide here and can't wait to take a look when I get home.

I'm shocked at how quick your blog loaded on my cell
phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways,
awesome site!

Опубликовано Kasey в 23.02.2021 - 19:56.

This web site certainly has all the info I needed concerning this subject and didn't know who to ask.

Опубликовано Pasquale в 23.02.2021 - 20:07.

If you desire to take a great deal from this paragraph then you have to apply these strategies to your won web site.

Опубликовано Jewell в 23.02.2021 - 20:43.

I simply could not go away your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard info a person supply in your visitors?
Is gonna be again incessantly in order to inspect new posts

Опубликовано Cecile в 23.02.2021 - 21:14.

What's up, I would like to subscribe for this weblog to take
most up-to-date updates, therefore where can i do it please
help.

Опубликовано Minda в 23.02.2021 - 21:28.

Hi there! I understand this is somewhat off-topic however I had to ask.

Does building a well-established blog like yours take a massive amount work?

I'm brand new to blogging but I do write in my journal every day.
I'd like to start a blog so I can easily share my experience and views online.
Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring blog owners.
Appreciate it!

Добавить свое мнение

Содержимое этого поля является приватным и не будет отображаться публично.
6 + 6 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.

Куда пойти?

Кино
Премьера: 17.02.2022
Пригоди на Місяці
Поки дорослі тільки мріють підкорювати космос, діти вже мандрують серед зірок! Юна дівчинк...
Кино
Премьера: 10.02.2022
Париж, я люблю тебе
Неповторна атмосфера Парижа, двадцять режисерів із різних країн світу та п’ять хви...
Кино
Премьера: 27.01.2022
Агент 117: Из Африки с любовью
Судьба заносит легендарного Агента 117 в Африку, где горячее пустыни только женщины. Воору...

 

 

Сообщить об ошибке

Если вы считаете, что выделенный текст содержит ошибку - сообщите об этом нам

Добавьте свое замечание, которое касается ошибки.
Закрыть